piątek, 8 stycznia 2010

Sprawiedliwi Wśród Narodów / the Righteous Among the Nations

Czy ktoś pamięta o tej rodzinie ?

 Kreicarek Kazimiera z d. Sosnowska


1963 r. tytuł Sprawiedliwych wsród Narodów Świata otrzymali:
  • Kazimiera Kreicarek z d. Sosnowska (ur. 1914 r., zm. 1995 r. )
  • Michał Kreicarek (ur. 1908 r., zm. 1957 r.)
  • Teresa Pierzyńska z d. Kreicarek (ur. 1935 r. )
  • Osoby, którym udzielili pomocy: Szmul Goldstein, jego żona oraz dzieci Lonek i Miriam, Wilhelm Rek, jego żona i brat, Dawid Fränkel z dzieckiem, Bronisław Felsen
Kreicarkowie zamieszkali w Dubiecku na Podkarpaciu już w czasie wojny, w roku 1940. We wrześniu 1942 r. przyjęli do siebie uciekinierów z getta w Przemyślu. Był to Szmul Goldstein z żoną i dziećmi – Lonkiem i Miriam, Wilhelm Rek z żoną i bratem, Dawid Fränkel ze swoim dzieckiem oraz Bronisław Felsen.

Wspomina pani Teresa Pierzyńska:

Pamiętam, jak w drewniakach chodziłam zimą do babci na Przedmieście Dubieckie, skąd przynosiłam mleko i mąkę, mieloną przez babcię w żarnach. Był głód, nie było pieniędzy, a trzeba było wyżywić 14 osób. Jesienią zbierałam ziemniaki na dworskim polu i przynosiłam do domu. Najgorsze były rewizje naszego domku przez granatowych policjantów, nieraz gorszych od Niemców.
Jeszcze wiele lat po wojnie Teresę budziły w nocy koszmary. Kreicarkom udało się jednak szczęśliwie doczekać końca niemieckiej okupacji. W sierpniu 1944 r. do Dubiecka wkroczyły wojska radzieckie.
Po wojnie rodzina Kreicarków przeniosła się do Przemyśla, gdzie żyjąc w bardzo trudnych warunkach, mogła liczyć na wsparcie uratowanych. Pani Teresa do dziś wspomina ich z wielkim wzruszeniem.
............................

Kreicarek Kazimiera née Sosnowska


Decorated with the medal of the Righteous Among the Nations in 1963
  • Kazimiera Kreicarek née Sosnowska (b. 1914, d. 1995)
  • Michał Kreicarek (b. 1908, d. 1957)
  • Teresa Pierzyńska née Kreicarek (b. 1935)
  • Pople they helped: Szmul Goldstein, his wife and children Lonek and Miriam, Wilhelm Rek, his wife and brother, Dawid Fränkel with his child, Bronisław Felsen
The Kreicareks moved to Dubiecko in Podkarpacie during the war in 1940. In September 1942 they took in fugitives from the Przemyśl ghetto: Szmul Goldstein with his wife and children, Lonek and Miriam, Wilhelm Rek with his wife and brother, Dawid Fränkel with his child, and Bronisław Felsen. 
“I remember walking in clogs to my grandma’s at Przedmieście Dubieckie, and I brought milk and flour that grandma had hand ground in the quern.” Teresa recalls of the war. “There was hunger, we had no money and 14 people to feed. I picked potatoes in the palace fields during the autumn and took them home. The worst thing were the searches that the Blue Police conducted at the house. They were often even worse than the Germans.”
Years after the war, Teresa would still wake up to nightmares. The Kreicareks managed to survive the occupation. The Soviet armies entered Dubiecko in August 1944.
After the war, the Kreicarek family moved to Przemyśl, where they faced difficult living conditions. Fortunately they could depend on the support of those they had saved. Teresa remembers them very fondly

2 komentarze:

  1. Ja pamiętam a nawet znam...
    Szukając informacji o mojej babci, natknęłam się na tego bloga. Moja babcia to własnie opisana tutaj Teresa. I właśnie dzisiaj była w Rzeszowie odebrać order dla niej i zmarłych rodziców za pomoc Żydom w czasie wojny... Skąd pochodzi ten tekst na blogu? Czy to z Księgi Sprawiedliwych? Bo w tej, którą ja mam jest inny.
    Magda

    OdpowiedzUsuń
  2. :-)
    Teks pochodzi z księgi sprawiedliwych.
    Pani Magdo, proszę się skontaktować ze mną
    ( grzegorz_99@poczta.onet.pl) W czerwcu są planowane uroczystości związane z upamiętnieniem Żydów z Dubiecka. Nie wyobrażam sobie aby mogło na tych uroczystościach zabraknąć Pani Teresy.Usiłowałem nawet jakiś czas temu znaleźć w internecie jakiś kontakt do Pani Babci, ale bezskutecznie.

    OdpowiedzUsuń